Romantické ubytování s vinným sklepem

Služby

Parkování

Pro naše hosty máme k dispozici za domem uzavřené parkoviště pro 2 osobní auta a jízdní kola.

Kuchyně + klimatizace + wi-fi

Hlavní prostory rezidence jsou klimatizované s možností připojení k internetu. K dispozici je kompletně vybavená kuchyně.

Vinný sklep + zimní zahrada

Pod rezidencí se nachází privátní sklep s možností degustace vynikajících vín. Vína si můžete vychutnat také při posezení v prosklené zimní zahradě.

Terroir Valticka

Terroir Valticka je v porovnání s ostatními vinohradnickými polohami Moravy naprosto specifickým a charakterem produkovaného vína nenapodobitelným. V čem je „valtické terroir“ tak specifické? Odpověď je nutno hledat hlavně v dávné geologické minulosti, kdy se formovalo podloží dnešních valtických vinic. Převážná část vinic je položená v prostoru jižně od města na pohraničním hřbetu táhnoucímu se od obce Sedlec až k rakouské obci Katzelsdorf. Charakteristikou těchto poloh jsou velmi hluboké spraše, které jsou výhodou v prvních letech života vinice a ve spodních vrstvách uložené vápencové usazeniny, které réva tolik miluje v dospělosti. Proto valtická vína, pocházející hlavně ze starších vinic, mají nenapodobitelný minerální podtext umocněný robustním tělem založeném na sprašovém základě žírné jižní Moravy.

Důležitou součástí vinařského terroir je umění lidí a tradice výroby vína. Víno provází člověka od nepaměti a lidé se k němu chovali vždy s úctou a pokorou. V oblasti střední Evropy pěstovali révu vinnou již naši keltští předci a Keltové jakoby vdechli valtické kotlince genius loci spojený s vinařstvím na věky věků.

Největší vinařské autority tvrdí, že špičková vína by měla zrát pod římským obloukem, tedy v klasickém vinném podzemním klenutém sklepě. Věhlas valtických sklepů přesahuje již dávno hranice Moravy a České republiky. Málo milovníků vína ale ví, že víno ve Valticích se vyrábí, školí a skladuje ve více než pěti stech padesáti sklepích.

Sluneční svit, celková roční teplota a dešťové srážky jsou jednou z podmínek fyziologického uzrávání hroznů. Valtice ležící v nejjižnějším cípu České republiky jsou jednou z mála obcí dosahující průměrných hodnot - roční teploty přes 9°C, srážky přes 550 mm a více jak 2 tis hod. plného slunečního svitu.

Náš sklep

Vinné sklepy a jejich architektura tvoří samostatnou kapitolu v historii vinařství. Většina z nich byla na Moravě vykroužena v pískovci nebo v tvrdé jílovité hlíně. Ostatní vinné sklepy mají kamenné, cihlové nebo kombinované klenby. Sklep rezidence Adalbert vznikl vykroužením-ražením do svahu v ulici Josefská a následně zaklenutím pomocí pálených cihel a vápencového kamene(šíje a přední část). Jedná se o typický valtický sklep budovaný z pálených cihel z nedaleké knížecí cihelny. Důkazem jsou nalezené cihly znakovky s označením HF.

Dá se předpokládat, že v době výstavby vznikla pouze malá místnost před sklepem, šíje a přední část sklepu. Ten pravděpodobně sloužil ke skladování zemědělských produktů, zejména kořenové zeleniny, která byla sklizena na pozemcích za sklepem. Datování tohoto období je velmi těžké, protože neexistují žádné dochované záznamy. Dá se však předpokládat, že se jedná o období začátku 19. století. V pozdějším období (1820) byl sklep dále prohlouben, zaklenut a byla vybudována malá lisovna. Od té době sloužil některému z německých vinařů k výrobě a skladování vína. Sklep má nyní délku 14 metrů. Stálou teplotu 10-14oC zajišťuje výška zeminy nad sklepem (5 metrů). Je odvětráván 3 průduchy. V lisovně se po sběru hroznů víno lisovalo a ve vlastním sklepě bylo víno školeno a skladováno v sudech.

Vinné sklepy i lisovny vznikaly blízko vinic. V našem případě se poblíž ulice Josefská nacházejí viniční tratě Hintertály a Horní čtvrtě. V posledních letech se začínají vinařské stavby, hlavně lisovny, přebudovávat. Z lisoven vznikají místnosti k degustaci vína i k příjemnému posezení. Sklepy se začínají využívat ke skladování lahvového vína. Nad lisovnou vznikají obytné místnosti pro přenocování. Což je i případ Rezidence Adalbert, kdy nadstavbou nad lisovnou vznikla v roce 2016 luxusní klimatizovaná obytná část o rozloze 140 m2, se 2 ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní, prosklenou zimní zahradou, uzavřeným parkovištěm a hlavně s historickým vinným sklepem.

Naše vína

Pro hosty Rezidence Adalbert máme připraveny vína od vinařů, kteří pravidelně získávající úspěchy na renomovaných tuzemských a zahraničních výstavách. Základ naší nabídky tvoří vína valtického vinaře Luďka Budína, jehož společnost Moravíno s.r.o. patří dlouhodobě k nejúspěšnějším vinařským firmám v České republice. MORAVÍNO s.r.o. hospodaří na 17 ha vlastních vinic. Vinice se nacházejí na vynikajících viničních tratích – Kačisdorfské pole, Pod Reistnou a Knížecí vyhlídka, které dávají hroznům do vínku nezaměnitelnou bohatost aromat chutí a harmonie. Moderní technologie, ve které je uplatňována maximální šetrnost a minimalizace zásahů při zpracování vzácné suroviny, umožňuje získání bílých, červených i růžových vín, která svým osobitým charakterem nenechají žádného konzumenta lhostejným.

Jako určitý protipól k vínům z mikulovské podoblasti jsme zvolili k porovnání vína rakouského Vinařství Neustifter z Poysdorfu. Vinařství leží v dolnorakouské oblasti Weinviertel. Pro majitele vinařství Karla a Brigittu Neustifterovi je prioritou láskyplná péče o vinnou révu a práce na jejich vinohradech. „Přirozenost vína přenášíme do každé lahve,“ vysvětluje Karl Neustifter svůj přístup k vinařství. Neustifterovi už ve třetí generaci obhospodařují 24 hektarů v Poysdorfu a v jeho okolí.

Kolekce vín od společností Moravíno a Weingut Neustifter budou pravidelně doplňovány nejlepšími víny ze Salónu vín České republiky tak, aby náš host mohl porovnat přístup nejlepších vinařů k odrůdám vín typických pro tuto vinařskou oblast.